ارسال شده در ۱۹ مرداد ۱۳۸۹ در ساعت ۱۲:۵۹

واحد ۷ ۱ – خوراک – ۲ – پوشاک

خوراک :
بدن انسان هر روز به غذا احتیاج دارد. غذا موجب سلامتی و شادابی می شود. اما اگر در انتخاب ، تهیه و مصرف آن به نکات بهداشتی توجه نشود، ممکن است موجب بیماری و حتی مرگ شود. بعضی از بیماری های ناشی از خوردن غذا، پس از چند ساعت یا حتی چند روز آشکارمی شود. مثل : انواع مسمومیت های غذایی، که اغلب با اسهال و استفراغ همراه است. گاهی غذای ناسالم روی اعضای بدن به آهستگی اثر می گذارد و ممکن است بعد از روزها، ماه ها یا سال ها به صورت بیماری های خطرناکی چون: حصبه و بعضی از انوع سرطان ها ظاهر شود.

مراکز تهیه و فروش غذا:

عرضه ی بهداشتی غذا در مکان های عمومی مانند: رستوران ها، هتل ها، مسافرخانه ها، چای خانه ها و … موضوع بسیار مهمی است. تهیه و عرضه ی مواد غذایی، قوانین و آئین نامه های بهداشتی خاص خود را دارد. بخشی از این آیین نامه در زمینه های مختلف از جمله: بهداشت مواد اولیه، بهداشت کارکنان ، بهداشت محیط ، وسایل و تجهیزات و هم چنین بهداشت نگه داری مواد غذایی است.

نکاتی که در تهیه ، پخت و نگه داری غذا باید رعایت شود:

۱ – قبل از شروع کار، دست ها با آب گرم و صابون شسته شود. ناخن ها کوتاه باشد. تا حد ممکن از لباس و سرپوش تمیز و مناسب استفاده شود.
۲ – محیط آشپزخانه تمیز و منظم ، دارای نور، تهویه ی مناسب و هم چنین عاری از حشرات و جوندگان باشد.
۳ – برای از بین بردن میکروب ها، بهتر است مواد غذایی، بخصوص گوشت و مرغ، خوب پخته شود.
۴ – زباله ها در کیسه های محکم و سطل های دردار جمع آوری و هر روز در زمان مناسب به خارج از منزل منتقل شود.

ایمنی در آشپزخانه :

حوادث ناشی از وسایل و مواد موجود در آشپزخانه ها،‌کودکان و بزرگ سالان را تهدید می کند. بخصوص خطر در کمین کودکان است که باید به هر نحو از ورود آن ها به آشپزخانه، بخصوص هنگام کار و آشپزی، جلوگیری کرد. خطرهای موجود عبارت است از : انفجار و آتش سوزی ، برق گرفتگی ، سوختگی و بریدگی است.

۲ – پوشاک :

تعریف الیاف :
الیاف رشته هایی بسیار نازک یا مویی شکل است که به صورت طبیعی یا مصنوعی وجود دارد: الیاف را به خاطر ظرافت و حالت خاصی که دارد، نمی توان به مصرف رساند. مگر آنکه آن ها را ابتدا به صورت نخ درآورده ، سپس از آن ها پارچه تولید کنید.

انواع پارچه :

جنس پارچه به نوع الیافی بستگی دارد که در تهیه و تولید آن بکار رفته است. الیافی که در پارچه بافی بکار می رود، طبیعی یا مصنوعی هستند.
الف – الیاف طبیعی: به الیافی که در طبیعت وجود دارد، الیاف طبیعی می گویند این الیاف به سه دسته تقسیم می شوند. گیاهی ،‌حیوانی و معدنی
ب – الیاف مصنوعی : الیافی که در طبیعت وجود ندارد ولی انسان با استفاده از روش های مختلف شیمیایی ، آن ها را تولید می کند. مانند: نایلون و ریون

روش کار با ماشین دوخت:

الف – نخ کردن ماشین دوخت
ب – پرکردن ماسوره
ماسوره را بر روی میله ی مخصوص قرار داده، نخ را در مسیر تعیین شده روی چرخ یا راهنما عبور دهید و پرکنید. بهتر است، پس از تنظیم چرخ و قبل از شروع به کار در روی یک تکه پارچه بی مصرف از جنس پارچه ی مورد نظر، دوخت را امتحان و بقیه را بدقت نگاه کنید.

قلاب بافی :

میل قلاب بافی دارای شماره های مختلف است. این میل هر چه شماره آن بالاتر باشد، نازک تر و هرچه پائین تر باشد،‌ضخیم است. همواره سعی کنید نخ و میل قلاب برای بافت با یک دیگر تناسب داشته باشند.
اصول اولیه ی بافت با یک میل (قلاب بافی)
با انگشت یک حلقه از نخ درست کنید، حلقه را روی میل بگیرید و سرنخ شروع را بکشید. میل را می توانید مثل مداد بین انگشت و شست و سبابه ی دست راست نگه دارید. ( برای هر دانه زنجیره، نخ را دور نوک میل بیندازید و حلقه را بکشید، کار بافتنی، با میل همیشه با این دانه شروع می شود و علامت آن در نقشه ۰ است) که به نام کوک زنجیره است. پس از این که زنجیره را زدید، با توجه به مدلی که انتخاب کرده اید، زنجیره را بزنید، توجه کنید که در انتهای کار در بافت زنجیره، همیشه یک حلقه روی قلاب دارید.
برای برگرد و بافت پایه ، دو زنجیره بزنید و برگردید. سپس دو زنجیره ی اولی نوک میل را فرو کنید و نخ را دور میل بیندازید. بعد آن را از میان دو دانه روی میل بیرون بکشید. این عمل را با علامت (×) در بافت به نام تک بافت نشان می دهند.
با آموزشی که دیدید می توانید روی زنجیره هایی را که زده اید،‌ببافید و این عمل را تکرار و تمرین کنید.
بافت دیگر این گونه است که یک نخ دور میل بیندازید و یک حلقه از میان دانه های بعدی بکشید. نخ را دوباره دور میل میل بیندازید و در یک حرکت آن را از داخل سه حلقه روی میل کشیده تا خود یک دانه روی میل بوجود بیاورد. این بافت به نام نیم دوبل و با علامت ( T ) نشان داده می شود.

پرسش واحد ۷ :۱ – خوراک ۲ – پوشاک
۱ – در مورد فواید غذاها چه می دانید؟

تأمین انرژی لازم، تأمین املاح و مواد معدنی ، تأمین ویتامین های لازم و هم چنین رفع گرسنگی و لذت بردن از خوردن غذا فواید غذاست.

۲ – آیا ممکن است، غذاها برای انسان زیان آور باشند؟

بله ، مصرف ویتامین های محلول در چربی جذب بدن نمی شوند. قارچ های سمی زیان آورهستند، غذاهای آلوده و فاسد موجب بیماری و حتی مرگ می شوند. پرخوری باعث بیماری می شوند و …

۳ – غذای ناسالم چه عوارضی برای انسان ایجاد می کند؟

باعث بیماری های گوناگون می شود، مانند حصبه – سرطان ، بیماری های انگلی و …

۴ – هنگام تهیه و نگه داری غذا به چه نکته های بهداشتی باید توجه کرد؟

الف – بهداشت دست رعایت شود
ب- بهداشت مواد غذایی در تهیه آن رعایت شود
ج – بهداشت و تمیزی ظروف رعایت شود
د – تهیه مواد غذایی از فروشگاه های معتبر باشد
ه – درب ظرف غذا باز نباشد
ر- در حمل و نقل آن دقت لازم به عمل آید
ز – از ظروف مخصوص استفاده شود.

۵ – در انتخاب نخ و میل بافتنی به چه نکته ای باید توجه داشت؟

همیشه باید سعی کرد که نخ و میل قلاب برای بافت با یک دیگر تناسب داشته باشند.

نوشتن یک نظر