خرید کریو

خرید vpn

خرید کریو

خرید vpn

خرید وی پی ان

وی پی ان

دانلود فیلم

جغرافیا » بفرست » درس نهم : آیا قاره ی آفریقا فلات وسیع و کم ارتفاعی است؟ درس دهم : آفریقای سبز کجاست؟ آفریقای خشک کجاست؟

قاره ی آفریقا از نظر وسعت، سومین خشکی بزرگ جهان است. در این قاره شگفت انگیزترین پدیده های طبیعی همچون وسیع ترین بیابان ها یعنی صحرای بزرگ آفریقا، جنگل های انبوه و انواع گوناگون جانوران ورودهای پرآب وجود دارد.

موقعیت:

به نقشه توجه کنید. قاره ی آفریقا بین کدام یک از اقیانوس ها قرار گرفته است؟ این قاره ی ا ز کدام طرف به قاره های آسیا و اروپا متصل شده است؟ همان طور که دیدید، قاره ی آفریقا از سواحل دریای مدیترانه تا دماغه ی امیدنیک امتداد یافته است. آفریقا به وسیله دریای مدیترانه از اروپا به وسیله دریای سرخ از آسیا جدا شده است. اما این فاصله هیچ گاه موجب جدایی مردم این سه قاره ا ز یک دیگر نبوده است.

ناهمواری های آفریقا:

آفریقا فلاتی وسیع و کم ارتفاع است و در آن چین خوردگی ها و کوه های بلند کمتر دیده می شود.به نقشه، ناهمواری های آفریقا دقت کنید. آیا می دانید تنها چین خوردگی مهم آفریقا در شمال غربی این قاره چه نام دارد؟ قله های مرتفع آفریقا کلیمانجارو (۵۹۰۰) متر و کنیا(۵۲۰۰) متر را روی نقشه پیدا کنید.

آفریقا سرزمین گسله ها و شکستگی ها: در شرق آفریقا، دریاچه های زیادی وجود دارد که از مناظر زییابیی برخوردارند. علت تشکیل این دریاچه ها ، اغلب فرونشستن زمین یا شکستگی های بزرگ در پوسته ی زمین بوده است. به این شکستگی های پوسته ی زمین گسل می گویند. گودال هایی که بر اثر شکست ها پدیدار می شوند از آب پر شده و دریاچه ها را به وجود می آورند. این شکستگی ها یا گسل ها همچنین باعث به وجود آمدن آبشارها و تنداب های بسیار در آفریقا شده است.

کناره های بدون بریدگی: به سواحل این قاره دقت کنید.چه تفاوتی با سواحل قاره ی ا سیا دارد؟ همان طور که می بینید بیشتر سواحل و کناره های آفریقا صاف و بدون بریدگی (خلیج) است. به همین جهت، کناره های این قاره برای پهلو گرفتن کشتی ها و ساختن بندرها چندان مناسب نیست.

جلگه های آفریقا:

رودهای نیل ، کنگو، نیجر، ارانژ و زامبز در مسیر خود به خصوص در جاهایی که به دریا می ریزند، آبرفت های خود را گسترده و جلگه ها و دلتاهایی ایجاد کرده اند.

فعالیت :
۱ – باتوجه به راهنمای نقشه تمام پدیده های طبیعی را روی نقشه بنویسید.

۲ – اگر بخواهید با کشتی از آب های اقیانوس هند به بندر العیون در کنار اقیانوس اطلس سفر کنید و کوتاه ترین مسیر را انتخاب کنید از کدام مسیرها و مکان ها باید بگذرد؟ نام ببرید.

تنگه باب المندب ، دریای سرخ، کانال سوئز، دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق ، بندرالعیون

۳ – خط استوا از کجای آفریقا عبور می کند؟ نام مدار رأس السرطان و رأس الجدی را روی نقشه بنویسید.

خط استوا تقریباً از وسط قاره ی ا فریقا می گذرد

۴ – چرا کناره های آفریقا برای پهلو گرفتن کشتی و ساختن بندر چندان مناسب نیست؟

سواحل کناره های آفریقا صاف و بدون بریدگی (خلیج) است.

۵- نام طویل ترین رود جهان که در قاره ی آفریقا جریان دارد، چیست؟

رود نیل

درس دهم : آفریقای سبز کجاست؟ آفریقای خشک کجاست؟

آفریقا قاره ای گرم و بدون زمستان است.
می دانید که خط استوا تقریباً از وسط قاره ی ا فریقا می گذرد. چون خورشید در طول سال در مناطق استوایی و اطراف آن تا مدار رأس السرطان و رأس الجدی تقریباً عمود می تابد، به همین سبب ، آفریقا قاره ای با آب و هوای گرم است و در بیشتر قسمت های آن زمستان دیده نمی شود.
به شکل شماره ۳۵ توجه کنید.

خط استوا و اطراف آن دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. در این منطقه، باران فراوان می بارد اما هر چه از منطقه ی استوایی به سمت شمال یا جنوب آفریقا پیش برویم، از میزان رطوبت و باران کاسته شده و کم کم به آب و هوای گرم و خشک تبدیل می شود. این نوع آب و هوا در صحرای بزرگ آفریقا در شمال و در بیابان کالاهاری در جنوب دیده می شود.
شمال آفریقا در مجاورت دریای مدیترانه و بخش هایی از جنوب آفریقا آب و هوای معتدل مدیترانه ای دارد. در کوهستآن های بلند آفریقا نیز آب و هوای کوهستانی مشاهده می شود.

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهی در آفریقا به آب و هوا و به خصوص میزان ریزش باران بستگی دارد. انواع مهم پوشش گیاهی قاره ی ا فریقا عبارت اند از :
جنگل های انبوه گرمسیری: در مجاورت خط استوا و به ویژه حوضه ی رود کنگو، گرمای شدید و باران های فراوان، جنگل های انبوهی به وجود آورده است. در این منطقه رشد گیاهان هرگز متوقف نمی شود. به این قسمت آفریقای سبز می گویند.

ساوان: هر چه از بخش جنگل های انبوه به طرف شمال یا جنوب پیش برویم، از میزان بارندگی کاسته می شود و به منطقه ای می رسیم که دارای دو فصل بارانی و خشک است. این منطقه محل رویش علفزارهای بلند(ساوان) در آفریقاست. ساوان پوشش گیاهی از علف های بلند است که در بین آن ها در ختچه های پراکنده دیده می شود.
علفزارهای ساوان در فصل پر باران خیلی سریع رشد می کنند و سرسبز می شوند و کشاورزی رواج می یابد ولی وقتی فصل بارانی پایان می یابد، زمین و درختان، سرسبز خود را از دست می دهند.
در ساوان های آفریقا، علف خوار و گوشت خوار تنومند چون فیل، زرافه ، گورخر آفریقایی، شیر و ببر زندگی می کنند. برای حفظ نسل این جانوران ، مناطق بزرگ حفاظت شده ای احداث کرده اند که شکار در آن ها ممنوع است.

استپ بیابانی : در شمال و جنوب ساوان، به علت کمی ریزش باران، به مناطق بیابانی می رسیم. بیابآن ها در نیم کره ی شمالی وسعت بیشتری دارد و اغلب زمین ها برهنه از پوشش گیاهی است. البته در حاشیه ی این بیابآن ها و نیز برخی از نواحی بخش های آن استپ دیده می شود.

فعالیت :
۱ – چرا آفریقا قاره ای گرم و بی زمستان است.

خط استوا تقریباً از وسط قاره ی ا فریقا می گذرد و چون خورشید در طول سال در مناطق استوایی و اطراف آن تا مدار رأس السرطان و رأس الجدی تقریباً عمود می تابد به همین دلیل آفریقا قاره ای با آب و هوای گرم است و در بیشتر قسمت های آن زمستان دیده نمی شود.

۲ – هر یک از پوشش های گیاهی زیر مربوط به کدام نواحی است؟
ساوان ، جنگل های انبوه گرمسیری، استپ

- ناحیه ای که در آن باران کم و تبخیر شدید است : استپ
- حوضه رود کنگو در مجاورت استوا: جنگل های انبوه گرمسیری
- ناحیه ای که دارای یک فصل بارانی و یک فصل خشک است : ساوان

۳ – در مقابل عبارت صحیح، حرف «ص» و در مقابل عبارت غلط، حرف «غ» بگذارید.

وسعت بیابآن ها در شکل آفریقا بیشتر است. (صحیح)
در مجاورت استوا گرما شدید است و باران کمی می بارد (غلط)


دیدگاهتان را بیان کنید